Светилището на Ливанската Дева Мария привлича милиони християни, но и мюсюлмани от цял свят. 50-ият юбилей през 1954 г. е и стогодишнина от създаването на католическата догма за Непорочното зачатие. По време на тези празненства папа Пий XII изпраща своя представител – кардинал Анджело Ронкали (който по-късно ще стане папа Йоан XXIII) в Ливан. Папа Йоан Павел II посещава Ливанската Дева Мария през 1997 г.
Ливанските християни, както и друзите и мюсюлманите са особено предани на Мария – майката на Иисус. Маронитският патриарх на Антиохия я нарича „кралицата на Ливан“ през 1908 г., след като светилището е завършено. С изглед към залива Жуние, светилището се е превърнало в основна туристическа атракция. Туристите могат да се качат на кабинковия лифт от град Жуние, за да стигнат до върха на Хариса.
Статуята на Ливанската Дева Мария тежи 13 тона и е изработена във Франция от бронз. Боядисана е в бяло. Издигната е през 1907 г. на 650 метра надморска височина на хълм в село Хариса, на 20 км северно от Бейрут, в чест на Ливанската Дева Мария. Земята е дарена от Юсеф Хазен. Статуята е съставена от седем части, които са сглобени върху каменна основа с долен периметър 64 м, горен периметър 12 м и обща височина 20 м. Височината на статуята е 8.50 м, а диаметърът ѝ е 5.50 м. Статуята и светилището са открити през 1908 г. и тя се е превърнала в основна поклонническа дестинация.
Апостолският нунций (извънреден и пълномощен посланик на Ватикана и представител на Папата) в Ливан, както и резиденциите на патриарсите на четири Източни католически църкви са в близост до светилището на Ливанската Дева Мария.
Новата църква
Прословутият ливански кедър
Новата църква
Бейрут
Бейрут
Бейрут
Бейрут
Бейрут
Хариса
Новата църква
Въжената линия
No comments:
Post a Comment