Умайядският град Анжар е основан от халифа Валид Бил Абд Ел-Малик в началото на VIII век. Разположен е в подножието на планината Антиливан. Градът със запазените си градски компоненти представлява най-цялостно запазеното умайядско селище, което е свидетел на поредица от цивилизации в района.
Тъй като е построен в началото на ислямския период, градът става свидетел на развитието на ислямското изкуство и архитектура. Анжар е стратегически разположен на кръстопътя на два важни пътя: единия водещ от Бейрут до Дамаск, и другия, свързващ долината Бекаа с Хомс. Археолозите откриват умайядските руини на Анжар в края на 40-те години на ХХ век. Анжар е свидетелство за древната ислямска цивилизация. Разкопките разкриват правоъгълен укрепен град, който е заобиколен със стени и пазен от 40 кули. Руините на Анжар включват стените на умайядския дворец, харемите, джамия, палата на халифа, термалните бани и много колони, някои от които с елементи от римския архитектурен стил. Умайядите възприемат строителните техники на Византийската и Сасанидската империя, и често използват повторно съществуващите сгради. Руините са изключително свидетелство за градското планиране през VIII век. Умайядският град така и не е завършен и се радва на много кратко съществуване. Халиф Ибрахим – синът на Валид, е разгромен и Анжар е изоставен. Градът е включен в списъка на ЮНЕСКО със световното наследство през 1984 г.
Умайядският град е построен под формата на решетка с размери 374 x 308 м. Външната страна на заграждението е обрамчена с 36 полукръгли кули и 4 кръгли кули в ъглите. От двете страни на двете основни улици от север към юг и от изток към запад (съответно Кардо и Декуманус) са разположени магазини, отварящи се към портици. Пресечната точка на тези две оси е белязана от Тетрапилон, подобен на тези в античните градове. Другите алеи са перпендикулярни на тези оси, които разделят западната страна на града и гарантират достъп до жилищните зони.
Югозападната страна на града е заета от голяма дворцова сграда. Големият дворец, разположен на една от най-високите тераси, гледа към околността. В северната си страна той е свързан с джамия, разположена в близост до Декуманус. От северната страна на този път (Декуманус) има четири еднакви палата с ориентация изток-запад, които са групирани в групи по два. Един от палатите е завършен и е известен като „малкия дворец“. В най-отдалечената част са баните, които са били украсени с мозайки.
Западната част на града е напълно различна. Декуманус разделя тази част на две и всяка от тези половини също е разделена от двойна пътека в посока изток-запад и север-юг. По-малки алеи пресичат под пръв ъгъл жилищните квартали, изградени от 2, 4 или 6 къщи.
Умайядският град като че ли е свидетел на множество допълнения през по-късни периоди. Модификациите в сградите съответстват на занаятчийските дейности през средновековието (от XI до XIII век). За това говори вкарването на преси в малкия палат и в други части на града, както и на построяването на бани в северозападна посока и издигането на църква върху основите на две къщи.
Разкопките и реставрационните дейности са осъществени между 1953 и 1975 г. под ръководството на ливанската Главна дирекция по антиките.
Долината Бекаа
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
Search This Blog
Blog Archive
-
▼
2019
(132)
-
▼
October
(43)
- Таормина (Taormina)
- Градската градина на Таормина (Taormina city garden)
- Сиракуза (Syracuse)
- Катедралата на Сиракуза (Syracuse Cathedral)
- Археологическият парк на Сиракуза (The Archaeologi...
- Кастелмола (Castelmola)
- Рагуза оттук-оттам (Fragments from Ragusa)
- Chiesa di Santa Maria dell'Itria, Ragusa
- Катедралата на Рагуза (Ragusa Cathedral)
- Модика (Modica)
- Палермо оттук-оттам (Fragments of Palermo)
- Катедралата на Палермо (Palermo Cathedral)
- Замъкът „Ла Дзиза“ (Castello della Zisa)
- Църквата Сан Каталдо в Палермо (The Church of Sain...
- Ла Марторана (Church of Santa Maria dell’Ammiraglio)
- Църквата на св. Катерина Александрийска в Палермо ...
- Бенедиктинското абатство в Монреале (The Benedicti...
- Катедралата на Монреале (Monreale Cathedral)
- Монреале (Monreale)
- Ното (Noto)
- Шикли оттук-оттам (Fragments of Scicli)
- Замъкът „Донафугата“ (Castello di Donnafugata)
- Агридженто оттук-оттам (Bits and pieces from Agrig...
- Долината на храмовете (The valley of the temples)
- Чефалу оттук-оттам (Fragments of Cefalù)
- Катедралата на Чефалу (Cefalù cathedral)
- Норманският дворец в Палермо
- Вила Романа дел Казале
- Бейрут оттук-оттам (Bits and pieces of Beirut)
- Тир, Ливан (Tyre, Lebanon)
- Анжар (Anjar)
- Баалбек, Ливан (Baalbek, Lebanon)
- Замъкът на Сен-Жил, Триполи (Citadel of Raymond de...
- Триполи, Ливан (Tripoli, Lebanon)
- Библос – най-старият град в света (Byblos - the ol...
- Морският замък на Сидон (Sidon's Sea Castle)
- Шато Ксара (Château Ksara)
- Маронитската катедрала „Св. Георги“ в Бейрут (Sain...
- Гръцката източноправославна катедрала „Св. Георги“...
- Ливанската Дева Мария, Хариса (Our Lady of Lebanon...
- Магдуш (Maghdouche)
- Конюшните и музеят на мозайките в Бейтедин, Ливан ...
- Бейтедин (Beiteddine)
-
▼
October
(43)
No comments:
Post a Comment