Йезуитската църква на св. Игнатий Лойола би трябвало да има величествен купол, но когато парите свършват през 1642 г., плановете са изоставени. Вместо напълно да се откаже от купола, художникът и член на йезуитите Андреа Поцо предлага да нарисува илюзия с реални размери на купол, която да заблуждава очите на посетителите (стига те да я гледат от правилния ъгъл). Неговият шедьовър и днес заблуждава. Нарисуван между 1685 и 1694 г., това е забележителен пример на работа с перспективата. В слънчеви дни илюзията е много ефективна; ако навън е облачно, вътре в „купола“ „проникващата светлина“ изглежда доста странно.
Поцо рисува и друга илюзия за тавана на църквата на св. Игнатий Лойола. Огромната картина, изобразяваща живота и делото на св. Игнатий, повдига и разширява простата сграда към небето, използвайки наложената перспектива, за да придвижи образите във височина. Техниката е известна като quadratura или trompe-l'oeil – смес от геометрично точна архитектура с наложена перспектива и елементи на фантазия, например херувимите и носещите се във въздуха светци. Поцо пише книга по темата, наречена Perspectiva Pictorum and Architectorum, която е много влиятелна сред други барокови художници.
Както куполът, така и централната картина на тавана са рисувани на едно-единствено 17-метрово платно. Работата на Поцо върху илюзиите е толкова добре приета, че той получава поръчка за останалите художествени произведения в църквата.
През април 1891 г. огромна експлозия в барутен погреб точно на границата на града разтърсва Рим и уврежда тавана на църквата. (Тази експлозия е причината за срутването на част от покрива на сградата на Парламента и предизвиква огромна паника в града.) Реставрацията през 1961 г. възстановява илюзията.
През 1703 г. Поцо повтаря илюзията с купола във Виена в йезуитска църква, която днес се нарича Университетска църква, и в църквата на Исус във Фраскати в Италия.
Най-добрият начин да се види илюзията е да се влезе в църквата със сведен поглед, докато човек стигне до кръглия мраморен маркер, който сочи идеалната гледна точка към илюзията с купола. Втори маркер на пода сочи идеалното място за наблюдаване на останалата част от тавана.
Църквата е проектирана от йезуитския математик Орацио Граси. Той я проектира по плановете на Карло Мадерно и пренася чувството за театралност, създавано от малкото площадче пред църквата, внушаващо идеята за барокова сцена. Piazza Sant'Ignazio пред църквата на св. Игнатий Лойола е театрална сцена от сгради, проектирани от Рагуцини в късно бароков/ранен рококо стил.
В страничните олтари се намират гробниците на трима влиятелни светци на йезуитите и затова църквата е място за поклонение на много йезуитски пилигрими от целия свят.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
Search This Blog
Blog Archive
-
▼
2018
(86)
-
▼
November
(28)
- Моменти в Рим (Rome moments)
- Ватиканските музеи (Vatican Museums)
- Таваните на Ватиканските музеи (Vatican Museums' C...
- Скулптури във Ватикана (The Vatican's sculptures)
- Остия Антика (Ostia Antica)
- Музеят на Остия Антика (Ostia Antica Museum)
- Кастел Сант Анжело (Castel Sant'Angelo)
- Фонтаните на Рим (Rome Fountains)
- Базиликата „Св. Петър“ (St Peter's Basilica)
- От терасата на купола на базиликата Св. Петър в Ри...
- Базиликата Санта Мария Маджоре (Basilica of Santa ...
- Църквата и криптата на капуцините в Рим (Our Lady ...
- Църквата на св. Игнатий Лойола (The church of Sant...
- Трастевере (Trastevere, Rome)
- Базиликата на св. Мария в Трастевере (Basilica di ...
- Базиликата на св. Мария на ангелите и мъчениците (...
- Пантеонът в Рим (The Pantheon in Rome - Basilica o...
- Базиликата на св. Мария над Минерва (Basilica Sant...
- Олтарът на отечеството (Altare della Patria)
- Базиликата на св. св. Козма и Дамян в Рим (Basilic...
- Папската архибазилика "Свети Йоан Латерански" (Bas...
- Вилата на Адриан в Тиволи (Hadrian's Villa in Tivoli)
- Вила д'Есте, Тиволи (Villa d'Este, Tivoli)
- Градината на Вила д'Есте (The Garden of Villa d'Este)
- Духовно-исторически център „Св. Паисий Хилендарски...
- Къщата-музей на Неофит Рилски в Банско (Neophyte o...
- Ковачевица (Kovachevitsa)
- Лещен (Leshten)
-
▼
November
(28)
No comments:
Post a Comment