В книгата Битие Бог нарича долината на река Йордан около Мъртво море "Божия градина" и се смята, че това е било мястото на Райската градина.
Това е мястото и на прословутите градове Содом и Гомор, както и много други места, където се разгръщат драматичните истории от Стария завет, включително тази за Лот, чиято съпруга се превръща в стълб от сол заради неподчинението на Божията воля.
Според Библията хиляда и двеста години след смъртта на Мойсей Йоан Кръстител проповядва и кръщава на място, наречено Витания отвъд Йордан. Това място днес е идентифицирано като Тал Ал-Хара и Хълма на Илия.
Витания отвъд Йордан се намира на 45 минути пък от Аман и на около 50 км на запад от Аман и 10км северно от Мъртво море. Преди сключването на мира между Израел и Йордания това е било военна зона, в която не е допускан никой, но днес посещението му е възможно, а през последните години йорданското Министерство на антиките системно изследва и провежда частични разкопки на древни места, които заедно представляват едно от най-важните археологически открития в съвременна Йордания – поселището и района на Витания (или Beth abra), където Йоан Кръстител е живял и е кръщавал. На снимката: река Йордан (днес е много малка поради липсата на валежи и защото Израел пуска само 1/3 от дебита на реката след Галилейското езеро).
Изумителни археологични открития след 1996 г. разкриват глинени съдове, монети и архитектурни останки от византийски манастир от V век.
Открита е и по-ранна сграда от ІІІ век с мозайки и станалото известно като християнска "молитвена зала". Ако се потвърди, е възможно това да е една от най-ранните християнски молитвени сгради в света.
Мястото на кръщението е било признато от водачите на всички основни християнски църкви като едно от трите най-свети места за християнството заедно с Витлеем и Йерусалим. Това е мястото, където Иисус е бил кръстен от Йоан.
Йоан Кръстител живее тук около 20 години – в пещера на хълма на Илия. Витания отвъд Йордан и околностите са посещавани от много от пророците. Днес този исторически район е посещаван от поклонници от цял свят и е запазен от повече от 2 хиляди години, а йорданската държава го е обявила за природен резерват с богата флора и фауна. На снимката: предполага се, че точно тук е било кръщението на Иисус, тъй като в миналото през това място е минавал ръкав на реката.
В района, преди да се стигне до брега на р. Йордан, се намира и Църквата на арката – това е правоъгълна църква (или параклис), намираща се на юг от основното историческо място на кръщението, и е построена през V–VІ век. Използвана е била от идващите поклонници за молитва и почитане на Бога. Подът ѝ е бил с мозайка с декорации от кръстове, а арки са подкрепяли покрива – в момента само една е възстановена. Тази църква е наречена на папа Йоан Павел II в чест на посещението му и благословията на мястото на 21 март 2000 г. На снимката: една от трите църкви, построени една върху друга, на мястото на кръщението.
Районът на Витания е част от ранния християнски поклоннически път между Йерусалим, река Йордан и планината Небо. Зоната е свързана и с библейския разказ за това, как пророк Илия (Мар Елиас на арабски) се е въздигнал към небето във вихрушка и на огнена колесница, след като е разделил водите на река Йордан и е минал през нея със своя помазан наследник пророк Елисей. На снимката: мястото, от което пророк Илия се е въздигнал към небесата.
Мястото на кръщението на Иисус в р. Йордан – Витания отвъд Йордан (на изток от р. Йордан), не бива да се бърка с Витания близо до Йерусалим, която е родното място на Лазар. В Йоан 1:28 много ясно се споменава Витания на реката (в българския превод от 1940 г. е: "Това стана във Витавара отвъд Иордан, дето Иоан кръщаваше") като мястото, където Йоан Кръстител кръщава, докато Йоан 10:40 споменава случка, в която Иисус избягал от враждебните евреи в Йерусалим и "И отиде отвъд Иордан, на мястото, гдето Иоан по-преди кръщаваше и остана там". На снимката: съдът за кръщение на йорданския бряг.
Екипът на Министерството на антиките, оглавяван от Отдела по управление на културните ресурси, е идентифицирал почти 20 свързани места в областта, които се простират на около 4 км източно от река Йордан. Витания отвъд Йордан, както е спомената в книгата на Йоан, е известна и с други имена: Бет-Абара или Витавара (Бейт ел-Обур на арабски), което означава "къщата на пресичането", т.е. пресичането на реката от Исус Навин и Илия, а преводите на арабски на Библията я наричат Бейт Аня. На снимката: по пътеката към река Йордан.
Някои гръцки библейски текстове я наричат Бетания, а в Стария завет същият район е наречен Бетвара в Съдии Израилеви 7:24-25 – мястото, където Гедеон разгромява мадиамците и посича двама от князете им.
Смята се, че същите бродове през р. Йордан са мястото, за което се говори в Съдии Израилеви 12:4-6, където Иефтай Галаадски завзема проходите по време на битката му срещу ефремците (Галаад е зона, която се намира приблизително между района на Аман и река Ярмук в северната част на днешна Йордания). На снимката: израелският (западният) бряг.
Районът на Витания е бил известен като Бетенабрис през римския период. Мозаечната карта от VІ век във византийска Мадаба на Светите земи го нарича "Айнон, където днес е Сафсафас" – "мястото на върбите", тъй като произхожда от арабската дума за върбово дърво. Картата в Мадаба изобразява ферибот, който пресича реката на север от Витания (един от двата ферибота на картата), съответстващи на днешния мост "Крал Хюсеин"). На снимката: част от мозаечната карта от Мадаба.
Изглежда, че първоначалното селище през І и ІІ век е било известно като Витания, но през ІІІ век е било по-известно като Витавара, а през VІ век вече е Енон и Сафсафа.
Археологическите разкопки са разкрили селище, което е било заселено по времето на Христос и Йоан Кръстител (ранната римска епоха) и след това почти през целия византийски период до ранната ислямска епоха, а после и по време на Отоманската империя. Учените потвърждават присъствието на множество глинени съдове от ранната римска епоха на платото непосредствено на юг от Витания, което сочи съществуването на село от римската епоха по време на Христос.
Хълмът в центъра на Витания вече е бил почитан в античността като свято място, бележещо точката, от която Илия се въздига към небесата (3 Царства 2:5-14) – може би затова Йоан Кръстител живее е кръщава тук, защото личностите, начинът на живот и мисията на Йоан и Илия често се асоциират в Новия завет.
Византийските автори Йероним и Евсевий споменават "Бетабара отвъд Йордан" през ІV век като място за поклонения, където хората отиват, за да бъдат кръстени в същите води, които Йоан Кръстител е използвал за своята мисия. Разкази на поклонници още от ІV и VІ век споменават хълма във Витания, източно от реката, където Илия се е възнесъл към небесата.
В края на ІІІ или началото на ІV век според много по-късни източници от ХІ и ХІV век Елена, майката на император Константин, е пресякла р. Йордан и е посетила хълма на Илия и пещерата, където е живял Йоан Кръстител, и е построила църква в чест на Йоан Кръстител.
Двадесетте места, идентифицирани от р. Йордан до Вади Харар и на изток до Вади Гараха, са спирки по пътя на поклонниците от Йерусалим до река Йордан и накрая до планината Небо. Този маршрут бележи места, свързани с живота на някои от големи пророци, включително Мойсей, Илия, Елисей, Йоан Кръстител и Иисус Христос. Когато френският духовник и учен Денис Бюзи посещава областта през 1930 г., пише, че е видял бели мозаечни кубове почти по целия път от реката до началото на Вади Харар във Витания. На снимката: гръцката източноправославна църква "Св. Йоан Кръстител" на р. Йордан.
Точното място на кръщението на Иисус не е известно и се приема, че се е случило в река Йордан във или близо до място, наречено днес Ел-Махтас на арабски. Дали Иисус е влязъл във водата от източния (йорданския) или западния (израелския) бряг на реката, когато е бил кръщаван от Йоан, и дали неговите 40 дни на скитане в пустинята са били източно или западно от реката, остава обект на дебати и днес. На снимката: гръцката източноправославна църква "Св. Йоан Кръстител" на р. Йордан.
Библейските тестове не са прецизни по отношение на местоположението на тези събития. Някои учени дори поставят под съмнение дали изобщо Иисус е бил кръстен във водите на реката. На снимката: вътрешността на гръцката източноправославна църква "Св. Йоан Кръстител" на р. Йордан.
Реката в древността често е била недостъпна заради наводнения и вливането ѝ в дълбока пещера, така че Йоан редовно е кръщавал там, където е живеел – във Витания. На снимката: израелският (западният) бряг на реката.
По принцип се приема, че стъпалата, водещи надолу по реката на западния бряг, отразяват факта, че повечето византийски и по-новите поклонници пристигат до реката от Йерусалим и влизат във водата от западния бряг, както посочва картата в Мадаба. На снимката: израелският (западният) бряг на реката.
Основните доказателства за свещените и светските структури от римската и византийската епоха, свързани с кръщаването на Иисус и мисията на Йоан Кръстител днес са съсредоточени най-вече на източния бряг (Йордания). На снимката: вътрешността на гръцката източноправославна църква "Св. Йоан Кръстител" на р. Йордан.
Доказателствата от византийските и по-късните времена сочат и че тази традиция е била доминираща почти през цялата писмена история след дните на Йоан Кръстител. На снимката: вътрешността на гръцката източноправославна църква "Св. Йоан Кръстител" на р. Йордан.
Разкопките на екипа към йорданското Министерство на антиките идентифицират останките на няколко църкви и други структури между Витания и реката. Предполага се, че една от църквите е била построена през византийския период, за да отбележи точното място, където според хората е било кръщението на Иисус и където Йоан Кръстител е живял и проповядвал кръщението, покаянието и прошката на греховете. Тази църква вероятно е свързана и с легендата за живота на св. Мария Египтянката – бивша проститутка, чието покаяние и чудодейна трансформация в Божи гроб в Йерусалим са разказани на гръцки от патриарха на Йерусалим Софроний. Той казва, че гласът на дева Мария ѝ казва да пресече р. Йордан, за да "открие покой" и на реката тя отсяда в църквата на Йоан Кръстител, а след това живее 47 години в района. На снимката: вътрешността на гръцката източноправославна църква "Св. Йоан Кръстител" на р. Йордан.
Днес на йорданския бряг всяка християнска държава се стреми да построи храм (Русия има даже комплекс за подслоняване на поклонници). България също получава земя като дарение от йорданския крал при посещението там на президента Г. Първанов, но храм все още нямаме.
No comments:
Post a Comment