...
Friday, January 10, 2014
Tuesday, January 7, 2014
Saturday, January 4, 2014
Андалуска къща (La Casa Andalusí)
Casa Andalusí е къща от ХІІ век, обзаведена с артефакти от средновековната ислямска култура на Кордоба, а в мазето ѝ се намира и римска мозайка.
Casa Andalusí потапя посетителя в живота на средновековните андалусци. В тази малък, но информативен музей гостите могат да придобият представа за андалуския дом и да научат за начина на работа в арабска хартиена фабрика от Х век – един от най-старите методи за производство на хартия в Европа.
Известна с уникалния си културен чар, Casa Andalusí си струва посещението и е задължителна спирка за всички любители на архитектурата.
Casa Andalusí се намира почти непосредствено до синагогата на Кордоба и отваря врати за посетители през 1997 г.
Пълна е с чар и атмосфера, които пренасят във времето на халифата от ХІІ век. Посетителите могат да усетят андалуския аромат и вкус на къщата, в която се смесват ориенталският въздух, музика, изпълваща всеки ъгъл, пъстри цветя и декорации.
Архитектурата е красива сама по себе си: множество различни пространства, разпределени в различни части на парцела, са кристализирали в традиционна структура, която е внимателно реновирана от архитекта Артуро Рамирес Лагуна.
Артуро Рамирес Лагуна връща към живот тази почти разрушена къща и я превръща в обитаемо и вярно на историческата истина автентично пространство.
Той е смел реставратор, който възстановява част от наследството на миналите поколения в Кордоба, запазвайки автентичния вид, разпределение и предназначение на обичайните исторически сгради в града.
Интериорът и декорациите са добре направени и демонстрират функционалността на средновековния андалуски дом.
Една от ценните характеристики на сградата е, че осигурява среща с традиционния начин на живот, който отдавна до голяма степен е забравен от съвременния западен човек.
Разходката в тази къща разкрива социалните отношения в Андалусия в миналото, когато публичното пространство между улицата и личното пространство в испанското/мюсюлманското общество са рязко разделени.
Самата сграда започва с неутрален вестибюл – преходът между публичното и частното, където посетителите на дома могат да чакат собствениците, за да не навлизат в твърде личното им пространство.
След вестибюла е големият вътрешен двор с аркади, в чийто център се намира фонтан. Вътрешният двор е стъпка навътре в космоса на цялата къща и е центърът на живот в ислямската култура.
Това е двор, който въвежда природата в уединението на дома, изпълнен е с растителност и аромати, както и е звуково неутрално пространство – преход, в който посетителите чакат собственика на къщата, без проникват в личния му живот.
Особеност на Casa Andalusí е близостта ѝ до стената на Медина и запазената вътрешна алея до нея, което я отличава от повечето от къщите на улица Judios.
В къщата е организиран и малък, но много интересен музей на хартията в Халифата в Кордоба. С една от най-старите практики в Европа в Кордоба се е произвеждала хартия от памучни парцали.
Експозицията показва традиционните инструменти, използвани в този сложен процес на производство на хартия.
Експонати в музея на хартията
Експонати в музея на хартията
Експонати в музея на хартията
Експонати в музея на хартията
Експонати в музея на хартията
Експонати в музея на хартията
Експонати в музея на хартията
Експонати в музея на хартията
Вторият, по-малък вътрешен двор с кладенеца на къщата
Сред характерните особености на жилищата в еврейския квартал на Кордоба е една от многото галерии, преминаващи под сградите и улицата и пресичащи стените на града. Нейната функция е трудно да се определи, но се предполага, че това вероятно е било система за безконтролно вкарване и изкарване на хора и стоки.
Представена е и малка експозиция на намерени римски артефакти под къщата.
От подземната галерия има достъп до странично подземно пространство, в което се открива късна римска или византийска мозайка с геометрични фигури. Открити са и 61 тухли за вестготска декорация, датиращи от ХV–VІІ век – същите тухли са били използвани в строежа на религиозните сгради през този период.
Част от прокопаните тунели, които достигат до галериите, минаващи и под близката синагога.
Thursday, January 2, 2014
Subscribe to:
Posts (Atom)